Sobota w III tygodniu Wielkiego Postu - 9 marca 2024, godz. 18:00

 

Kościół pw. Bożego Ciała
ul. Strzelecka 40 (Krakowska)



Kościół stacyjny w Rzymie: 
Kościół św. Zuzanny przy Termach Dioklecjana (S. Susanna alle Terme di Diocleziano)
Stacja u świętej Zuzanny



Intencja: O łaskę wyniesienie do chwały ołtarzy Sług Bożych z Archidiecezji Poznańskiej


Z ogłoszeń parafialnych:
Trwa pielgrzymowanie do „Kościołów stacyjnych miasta Poznania”. Tegoroczny dzień stacyjny przypada w naszym kościele w najbliższą sobotę. Spotkanie rozpoczniemy indywidualną adoracją Najświętszego Sakramentu o godz. 17:00, następnie koronka do Bożego Miłosierdzia, rozważanie wielkopostne, modlitwa indywidualna i zakończenie.  



Refleksja z książki Hanny Suchockiej „Rzymskie Pasje. Kościoły Stacyjne Wiecznego Miasta” (za zgodą autorki)

Czytania. Psalm 51 jest wezwaniem i prośbą pokutnika. W pojawia się wezwanie błagalne Dawida pokutnika, a więc tego, który uznał swój grzech i podejmuje pokutę. On już zrozumiał, że zgrzeszył, a Bóg nie chce śmierci grzesznika. „Ty się bowiem nie radujesz ofiarą i nie chcesz całopaleń, choćbym je dawał. Moją ofiarą, Boże, duch skruszony; nie gardzisz, Boże sercem pokornym i skruszonym”.
Motyw skruchy często powraca podczas czytań wielkopostnych. Wielki Post ma nas na nią uwrażliwić. Powraca także refleksja, jak dalece ta postawa odbiega od myślenia współczesnego. W życiu teraźniejszym nie mam miejsca na skruchę, na pokorę. Uznaje się to za słabość, która eliminuje, a nie za cnotę i wartość. Trzeba siły, aby nie ulec takiemu myśleniu, trzeba łaski, aby zrozumieć znaczenie pokory, także w relacjach z innymi.