Piątek w II tygodniu Wielkiego Postu, 1 marca 2024, godz. 18:30

 

Kościół pw. Miłosierdzia Bożego,
os. Jana III Sobieskiego 116 (Piątkowo)


Kościół stacyjny w Rzymie: 
Bazylika św. Witalisa (S. Vitale in Fovea), zobacz na YouTube
Stacja u świętego Witalisa



Intencja: O zaprzestanie prześladowania chrześcijan na całym świecie



Z ogłoszeń parafialnych:
Trwa modlitwa wielkopostna w kościołach stacyjnych naszego miasta. W najbliższy piątek, 1 marca kościołem stacyjnym będzie nasze Sanktuarium. W tym dniu modlimy się o zaprzestanie prześladowania chrześcijan na całym świecie. Przed Mszą św. adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy adoracji, okazja do spowiedzi świętej od godz. 16:30, o godz. 18:30 Msza św., a następnie o godz. 19:30 nabożeństwo Drogi Krzyżowej.



Refleksja Małgorzaty Grzywacz (2024)

O zaprzestanie prześladowania chrześcijan na całym świecie czyli słów kilka o europejskiej codzienności

Wielokrotnie spotykamy na ulicach polskich miast samochody z naklejką - rybą. Wiemy wszyscy, że symbol ten od wczesnych wieków chrześcijaństwa wskazuje na Zbawiciela, Jezusa Chrystusa. Niezbyt często widujemy inne sposoby wyrażania przywiązania do wiary i własnych poglądów religijnych. Od czasu do czasu pojawia się w przedniej szybie samochodu sznur różańcowych koralików. Niby nic nadzwyczajnego, a jednak. Chciałabym opowiedzieć pewną historię zasłyszaną kilka tygodni temu. 
Jalil Mashali z niemieckiego miasta Essen umieścił na swojej taksówce werset z Ewangelii św. Jana 14,6: „Jezus Chrystus - droga, prawda i życie”. Pięćdziesięciolatek chce w ten sposób podzielić się swoją nadzieją z innymi. Jednakże za ten „występek” grozi mu tysiąc euro grzywny, gdyż umieszczanie na taksówkach i samochodach na wynajem reklam o treściach religijnych jest w Niemczech ściśle reglamentowane. Są dozwolone tylko na bocznych drzwiach pojazdu po uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu. Jail jest konwertytą z islamu, pochodzi z Iranu. Kilka lat temu uległ poważnemu wypadkowi, aby dojść do zdrowia był operowany dwadzieścia trzy razy, miewał myśli samobójcze. W trakcie jednego z pobytów w szpitalu pewna starsza kobieta zaczęła się modlić o uzdrowienie i prosić Jezusa o pomoc. Cud uzdrowienia nastąpił, przyszło poznanie chrześcijaństwa jako religii i konwersja. 
Na początku, Jail-taksówkarz umieścił na swoim aucie symbol ryby, potem postanowił zacytować Ewangelię św. Jana i tu zaczęły się jego kłopoty. Władze prowadzą teraz dochodzenie w sprawie „niedozwolonej reklamy religijnej”. Kierowca ma teraz zająć stanowisko, poprosił o pomoc prawników. 
Nie znamy jeszcze decyzji sądu. W 1998 r. niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny orzekł, że taksówki pełnią ważną funkcję w lokalnym transporcie publicznym i świadczą usługi w interesie ogółu, dostępne są dla wszystkich i nie powinny zawierać reklam o treściach religijnych.
Modlę się o zaprzestanie prześladowań i wolność religijną ¬ dla wszystkich, niezależnie, gdzie żyją i skąd pochodzą. Marzę o świecie, w którym ludzie mogliby   bez grzywny   cieszyć się swoją wiarą i jej przesłaniem.


Refleksja Małgorzaty Grzywacz (2023)

Prześladowania mają rozmaite wymiary -  często nawet tak o nich nie myślimy, skupiając się na wariantach systemowych, zorganizowanych.

W 2022 roku, jak podaje Organizacja Opendoors wzrosła przemoc wobec chrześcijan w Afryce Subsaharyjskiej, trwa exodus wyznawców Jezusa z Bliskiego Wschodu, nie odpuszczają reżimy południowoamerykańskie - z Nikaraguą na czele.  Lecz prześladowania mają bardzo konkretne -  oblicze.  

Gdy ludzie zmieniają religię, odchodząc od rodzinnych wzorców - to często najbliższe im osoby stają się pierwszymi prześladowcami. Słyszy się na przykład, że w krajach islamskich, to rodzina niszczy odstępców - nie stroniąc nawet ukamienowania. 14 maja 2022 roku Jashim z Bangladeszu został zaatakowany przez krewnych. W trakcie zakupów na lokalnym bazarze, pochwycili go, wiążąc ręce i nogi, zaczęli związanego kopać i dusić. Tłum gapiów i ich aplauz wzmacniał jeszcze uczucie zagrożenia i możliwość śmierci. Pojawienie się wójta i szybka interwencja lokalnej policji pozwoliła zakończyć tragiczne zdarzenie, ale napięcie trwało dalej.. aż do ucieczki. 

Każda represja, prześladowanie, dręczenie z powodu wyznawanej wiary w Jezusa ma swoją jednostkową historię, twarz osadzoną w  rodzinnym  kontekście i dlatego módlmy się dziś, aby rodziny i społeczności, w których żyją zagrożeni chrześcijanie zaprzestały takich działań, odstąpiły od przemocy i nienawiści.. 

Nie ustając w modlitwie, proszę zaglądać na stronę Organizacji Opendoors (link).
Tam wszystkie szczegółowe informacje.



Refleksja Małgorzaty Grzywacz (2022)

Stańcie więc [do walki], przepasawszy swoje biodra prawdą, włożywszy pancerz sprawiedliwości, a na nogi obuwie dla gotowości [niesienia] ewangelii o pokoju. 
                                                                                            Ef 6, 14-16 (Biblia Poznańska) 

Duchowa zbroja, o której pisze święty Paweł okazuje się najczęstszym orężem chrześcijan także i w naszych czasach. Nadal nie zaprzestaje się okazywania przemocy wobec osób wyznających Chrystusa. Głośne śpiewanie, modlitwy rozbrzmiewają wszędzie tam, gdzie życie ludzkie z powodu wiary jest zagrożone.  Nie ustają informacje o napaściach na kościoły, przemocy wobec kobiet i mężczyzn pragnących w swoim życiu świadczyć o Ewangelii. Przykłady można by mnożyć i za każdym razem widzimy, że to właśnie wewnętrzna siła prześladowanych budzi niechęć i złość, agresję wobec chrześcijańskiego przesłania.  Duchowa ochrona nabiera dla wszystkich istotnego znaczenia, gdy sytuacja staje się graniczna, bardzo trudna.  Jest nią bez wątpienia wojna w Ukrainie. Kościół w potrzebie, to także ten -  zagrożony w swoim istnieniu - agresywną aktywnością - i skutkami  działań zbrojnych, łączącymi się z utratą życia, zdrowia, cierpieniem i traumą. 
Warto, abyście Państwo, wspierając modlitwą ogarnięty wojną obszar sąsiedniego kraju, poznali bezpośrednie i codzienne relacje z Ukrainy publikowane w serwisie internetowym organizacji


Modlitwa to dar, który możemy ofiarować zawsze!