Czwartek w I tygodniu Wielkiego Postu - 22 lutego 2024, godz. 18:30

 

Kościół pw. św. Jana Kantego,
ul. Grunwaldzka 86


Kościół stacyjny w Rzymie: 

Kościół św. Wawrzyńca „in Panisperna” (S. Lorenzo in Panisperna)
Stacja u św. Wawrzyńca in Panisperna


Intencja: O dar beatyfikacji sługi Bożego ks. Aleksandra Woźnego


Z ogłoszeń parafialnych:
Zapraszamy do wspólnej modlitwy w dniu stacyjnym, który dla naszej Parafii przypada w czwartek, 22-go lutego. O godz. 18.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 18.30 Msza święta, a po niej Droga Krzyżowa. Modlić się będziemy o dar beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego księdza Aleksandra Woźnego.


Źródło: jankanty.archpoznan.pl


Refleksja Małgorzaty Grzywacz (2022)
W codziennym trudzie niełatwo jest odnaleźć chwilę na skupienie myśli i duchowe wytchnienie. Wielkopostne pielgrzymowanie szlakiem Kościołów stacyjnych to szansa niezwykła. Na naszej drodze poznajemy piękne miejsca, odkrywamy wspólnoty, cieszymy się, gdy możemy po pandemicznym roku powrócić, zobaczyć i poczuć zmiany, które przyniósł czas, usiąść w ławce i "rozgościć się". Tegoroczne wędrowanie - w cieniu wojny w Ukrainie, nie pozostawia nas obojętnymi na ludzki los i krzywdę, lecz pozwala z innej nieco perspektywy przyjrzeć się naszym dobrym znajomym, wręcz przyjaciołom z pątniczego szlaku. Osobiście lubię spotykać księdza Aleksandra Woźnego (1910-1983) w miejscu, gdzie pracował, służył Bogu i ludziom -  w  kościele św. Jana Kantego na Grunwaldzie. Jego droga życiowa opowiedziana w wielkim skrócie wiedzie od rodzinnego gniazda w podpoznańskim Uzarzewie, dzieciństwo w wielodzietnej i bardzo religijne rodzinie i edukację w gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Po uzyskanych w 1933 r. święceniach kapłańskich ks. Woźny pracował jako wikariusz w Poznaniu i Borku Wielkopolskim. Bolesne doświadczenia drugiej wojny światowej - wywiezienie do obozu w Buchenwaldzie i Dachau uformowały osobowość tego niezwykłego duchownego. Czasy stalinowskie pozostawiły także ślady - aresztowanie i uwięzienie na dwanaście miesięcy w 1950 roku  wzmocniło siłę jego wiary. Wielowątkowa praca duszpasterska ks. Woźnego, jego troska o bliźnich, rozumienie potrzeb materialnych, duchowych i emocjonalnych, towarzyszenie bardzo wielu osobom uczyniło z niego postać znaną i rozpoznawaną. Mówiono, że promieniował modlitwą, ciepłym sercem, a prowadząc skromny, ascetyczny tryb życia, mnóstwo czasu spędzał w konfesjonale, był cenionym kaznodzieją. Spuściznę zmarłego w 1983 r. ks. Aleksandra Woźnego - teksty duchowe, rekolekcyjne i kazania zaczęto stopniowo publikować. Trwały prace przygotowawcze do otwarcia procesu beatyfikacyjnego, który na poziomie diecezjalnym zakończył się  23 maja 2015 roku, a obecnie trwa jego rzymski etap. 
W ofercie poznańskiego wydawnictwa Kontekst znajduje się bardzo wiele publikacji autorstwa ks. Woźnego. Aby lepiej poznać jego życiorys i świat duchowy Sługi Bożego na prawdę warto zajrzeć pod adres: 
https://www.wkn.com.pl/?s=aleksander+wo%C5%BAny
     
i sięgnąć po ważne lektury, dla dzieci i dorosłych